Rozvoj lídrů a leadership


Od manažera k lídrovi

"Používám nejen mozek, který mám, ale všechny, jež si mohu vypůjčit." Woodrow Wilson

"Ale já vlastně nejsem vůbec manažer"..., několikrát skromně prohlásil jeden úžasný člověk, který se zúčastňoval našeho cyklu školení zaměřených na vedení lidí. Ne, opravdu nebyl manažer, rozhodně ne v tom původním slova smyslu, byl to totiž lídr. Přirozený lídr, který o tom ani netušil. Jen při každém úkolu, analýze či diskusi projevoval schopnosti a dovednosti nejlepších lídrů. Považoval je za naprosto samozřejmé, stejně tak, jako používat "selský rozum". To, že právě tento člověk měl nejlepší výsledky, skvělý tým, usměvavou tvář a naladěnou mysl na úspěch, vás už asi nepřekvapí...

Přirozený lídr

K úspěchu s lehkostí

Čím se člověk zmiňovaný v úvodu a mnoho dalších lidí, které jsem měla tu čest potkat a provázet na cestě od manažera k lídrovi vyznačoval? Byl naprosto přirozený, nehrál hru na manažera, ale poslouchal svoje instinkty, intuici a vnitřní hlas. A protože byl vnímavý a vědomý, nechal se tím hlasem vést. Hlas ho vedl naprosto bezpečně - nejkratší cestou k úspěchu. Využil k tomu dva nejsilnější nástroje:

a) Poznal a využil svoje silné stránky, což se projevovalo nejenom úspěšnými výsledky, ale především tím, že si svou činnost užíval jako hru, která ho nesmírně baví a naplňuje.

b) Úžasně pracoval se svým týmem. Využíval s naprostou lehkostí svůj, jak to sám nazýval "selský rozum" a projevoval při interakci s druhými vysokou dávku emoční inteligence. Dobře poznal každého člověka, kterého vedl - jaký je osobnostní typ, k jaké činnosti se hodí, do jakého týmu zapadne a hlavně - vnímal jej jako osobnost, jako člověka, který má i svoje pocity a emoce. O svoje lidi se velmi zajímal. Věděl, koho, kdy a jakým způsobem motivovat, jak ho upozornit na chyby a jak povzbudit celý tým. Ano, dělal to naprosto lehce, jen tak mimochodem. A jen tak mimochodem dosahoval i skvělých výsledků.

Zní to trochu jako pohádka, že? Věřte nebo ne, ale pohádka to rozhodně není. Je to jen jeden z mnoha příkladů manažera, který si byl vědomý toho, že výsledku opravdu dosáhne prostřednictvím lidí. Lidí, kteří jsou spokojení, které činnost baví a kteří se do týmu a dokonce i do práce těší. A jednoduše to svým lidem svým přístupem dopřál. Rozený lídr.

Vítěz nebo poražený?

"Ale co ti ostatní, co se jako lídři nenarodili?" Možná se vám hlavou honí podobná otázka. Pokud je to tak, jste na správné cestě. Začínáte uvažovat, zda se to dá naučit, rozvinout, zlepšit, získat. První krok máte tedy za sebou... Ty další můžeme projít společně. Odpověď na otázku totiž zní: "Pokud máte chuť a vnitřní motivaci, (i když právě pomoci odhalit motivaci bývá často mým prvním úkolem :-)), získat a rozvinout schopnosti a dovednosti lídra, máte vysokou šanci na úspěch." Ano, začíná to v hlavě... Záleží jen na vašem postoji, zda budete vítěz nebo poražený. Zda si vzdychnete: "Dá se to, ale je to těžké...", anebo to ve vaší hlavě zaduní: "Je to těžké, ale dá se to!" a půjdeme do toho společně. Ano, nebude to lehké, budete mnohdy velmi silně vykračovat ze své komfortní zóny, budete poznávat svoji osobu v podobách, před kterými jste zavírali obě oči, ale taky poznáte svoje silné já, které ve vás dřímá a jen čeká na chvíli, kdy jej probudíte. Vaše silné já bude moci zazářit v té nejkrásnější podobě a stane se vaším nejlepším parťákem na cestě vašeho (a nejen pracovního) života.

Máte zájem o ukázkovou hodinu ZDARMA?