Rozvoj sportovních trenérů


Od trenéra ke koučovi

Jak to souvisí se sportem?

"20 let se věnuje rozvoji manažerů... Jak to souvisí se sportem?" Možná i vás hned v úvodu zaskočila tato myšlenka. Jak to spolu souvisí? Více, než to na první pohled vypadá. Dcera se věnuje sportu, přesněji kolektivnímu sportu. Mnoho let, coby fandící maminka, navštěvuji zápasy, sleduji dění na hřišti, záznamy jiných družstev, různé věkové kategorie i zahraniční kluby. Čím déle sport sleduji,  tím více vidím podobnost mezi manažerem verzus výborným lídrem a trenérem verzus skvělým koučem. Ano je to tak, podobnost je velmi vysoká. Mnohdy vidím na hřišti to samé, co zažívají manažeři ve svém "biznis" světě.

Stejně jako je v "biznis" světě měřítkem úspěchu dosažení cílů, ve sportu je kladený velký důraz na výsledky soutěže, či turnaje. Výhra je cíl. A cesta za cílem může mít mnoho podob. Právě cesta za cílem může být naprosto rozhodující. Stejný příklad, který jsem vám uvedla u manažera, bychom našli v pohodě i ve sportu. Trenéra s vysokou emoční inteligencí. Trenéra, který dokáže vyvážit technickou stránku přípravy s tou neméně důležitou stránkou - s lidskou duší. Jen je těchto vědomých trenérů zatím poskrovnu.

Cesta za cílem

Vzdělávat a rozvíjet dospělé je náročné. Trénovat a opravdu rozvíjet sportovní dětský kolektiv je o mnoho náročnější. Proto si těchto povolání velmi vážím. V praxi však vnímám, že je kladený silný důraz na techniku a tolik důležitá psychika sportovce je stále velmi opomíjená. Posílit mentální nastavení a celkovou psychiku sportovců je stejně důležité jako posilovat svaly či pilovat techniku. Mentálně připravený hráč vyhrává zápas ještě před samotným začátkem. V realitě však vidím běžně situace, kdy trenéři chtějí po hráčích, aby podávali výkony, aby se udržovali ve FLOW a přitom i během zápasu nevědomě dělají vše pro to, aby hráče z této pohody sami "vyhodili". Co následuje? Nepřicházejí výhry, zato přichází další tlak na výsledky a psychická pohoda týmu i jednotlivců klesá na bod mrazu. 

A přitom stačí tak málo... Anebo hodně? Změnit úhel pohledu na přípravu a podporu hráčů a zapojit i sílu mysli. Nejenom té svojí, ale i hráčů. A především posílit emoční inteligenci. EQ - dvě písmena, která schovávají poklady a přednosti nejlepších sportovních koučů. Poznat svoje hráče, přistupovat k nim individuálně, umět ve správný okamžik podpořit, podat kritiku vhodným způsobem, vědět, jak pracuje podvědomí hráčů, jak ukotvit nové návyky, jak nastavit jejich mentální pohodu a mnoho dalšího - to jsou jednotlivé díly puzzle s názvem Skvělý kouč, který je pro hráče inspirací a příkladem, který chtějí následovat...

Změna úhlu pohledu

Máte zájem o ukázkovou hodinu ZDARMA?

Už vidíte podobnost s koučováním manažerů? Ano, mají mnoho společného. Zkušenost s provázením manažerů na jejich k cestě ke skvělému lídrovi mi navíc přidává při rozvoji trenérů bonus v podobě odstupu. Odstupu od sportu a jeho technik. Odstup, který mi umožňuje zaměřit se na rozvoj emoční inteligence trenéra, podpory, motivace a mentálního nastavení hráčů.